Кути – 2020
Понеділок, 13 Січня 2020, 16:27Кути — село в Буському районі Львівської області. Вперше письмово згадане у 1441 р. Має дві дерев’яні церкви, обидві — пам’ятки архітектури національного значення.
Як доїхав? Потягом Львів – Здолбунів. Від залізничної станції до села приблизно кілометр, 15-20 хвилин неспішної ходьби.
Залізнична станція Кути
Церква Святого Архистратига Михаїла — побудована в 1697 році теслею Григорієм Габичем з Сасова. Тризрубна, триверха, по периметру оточена аркадною галереєю під опасанням. Дахи та стіни обшиті ґонтом.
Церква Святого Архистратига Михаїла (1697 р.)
Зблизька
Вид з іншого боку
Храм унікальний тим, що всі його зруби перекриті по-різному:
центральний зруб — наметовим чотиригранним верхом із трьома заломами, завершений невеличким куполом
бабинець — простим чотиригранним шатром
вівтар критий боковим куполом із ковніром, посадженим безпосередньо на зруб стін
Вівтар
Ще одна світлина
В 2008 році студенти Університету банківської справи НБУ за партнерської підтримки тодішнього директора Львівської галереї мистецтв Героя України Бориса Григоровича Возницького провели благодійну акцію по збору коштів на відновлення цього храму. Їм вдалося зібрати величезну суму — понад 220 тисяч гривень, за яку й було перекрито дах, встановлено протипожежну та охоронну сигналізації.
Ґонт
Кругле віконце і ґонтова обшивка стін
Підпори опасання
Підпори, вид з внутрішньої сторони
Над вхідними дверима вирізьблені надписи (фото збільшується по кліку)
Табличка
Поруч з церквою була дерев’яна дзвіниця XVIII століття, але, на превеликий жаль, вона не збереглася.
Залишки дзвіниці
Церква Різдва Пресвятої Богородиці — діюча, розташована в протилежному кінці села, за півтора кілометра від Михайлівської. Пам’ятка архітектури національного значення. Тризрубна, триверха. Складена з соснових брусів, стоїть на дубових підвалинах, оточена опаясанням у вигляді аркади-галереї. На відміну від церкви Архистратига Михаїла покрита (з 1930-го року) бляхою, а віднедавна ще й металочерепицею.
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1750 р.)
Вид збоку
Від цвинтаря
Опасання
За церквою, на сільському цвинтарі стоїть чиясь каплиця-мавзолей. Монументальна споруда з дванадцятьма колонами. Збудована на підвищенні виглядає як античний храм Парфенон.
Каплиця-усипальниця
Верхня частина колони (капітель)
Склепіння каплиці
Поховання розграбоване