Рава-Руська – Потелич – 2018
Понеділок, 22 Жовтня 2018, 22:25Прикордонне село Потелич Жовківського району, Львівської обл. лежить на відстані 6 км від м.Рава-Руська. Цей шлях я спокійно пройшов за годину. Приємно йти у гарну погоду, крізь хвойний ліс, на свіжому повітрі. Мені, до речі, завжди подобалось ходити пішки, особливо по місцевості, де ніколи раніше не бував. І байдуже, чи то ліси, чи степи, чи міські джунглі. Головне – побачити, відчути новизну. Тому прогулянка довжиною 14 км з Рави у Потелич і назад у Раву принесла мені хороший настрій та чимало світлин.
В’їзд у село
Вперше Потелич згадується в Іпатіївському літописі під назвою Телич. Тут у 1262 році зупинявся князь Данило Галицький. Поселення було обгороджене валами і дерев’яними укріпленнями. В 1498 р. Потеличу надали Маґдебурське право. У місті стрімко розвивалися ремісничі промисли – гончарство, ковальство, ткацтво, кушнірство, сідлярство, шевство.
Мурована церква Різдва Богородиці з дерев’яною дзвіницею
В селі є багато архітектурних пам’яток – дерев’яні храми та дзвіниці, муровані церкви і костел. Найстаріша з них – церква Св. Духа, побудована в 1502 р., біля неї стоїть трохи молодша дзвіниця XVII ст.
Дерев’яні церква Святого Духа (1502 р.) і дзвіниця (XVII ст.)
Профіль
Інший бік
На дзвіницю можна піднятися по драбині. Згори відкриваються чудові види.
Вигляд з вікна дзвіниці
Дзвіниця Святодухівської церкви (XVII ст.)
Один із двох дзвонів
Якщо рухатися далі, углиб села, то потрапиш до мурованої Свято-Троїцької церкви. За нею ховається стара дерев’яна дзвіниця 1593 року. На превеликий жаль, фото цієї пам’ятки не вдались, через те їх не викладаю.
Мурована церква Святої Трійці (XVII ст.)
А ще далі, з протилежної сторони вулиці, стоїть відреставрований римо-католицький костел Св. Станіслава.
Костел Святого Станіслава (1826 р.)
Тепер про Раву-Руську.
Проїжджав не раз. Але ніколи так щоб зупинити авто, вийти і все докладно розгледіти. Ну от і випала нагода. Перше, що кидається в очі по дорозі з вокзалу у центр – старовинна вілла з дерев’яним оздобленням фасаду.
Вілла Стоклосінських (XIX ст.), зараз там дитячий садок
З іншої сторони
Потім минаєш пам’ятник Б.Хмельницькому.
Пам’ятник Богданові Хмельницькому
Найцікавіша архітектурна принада Рави знаходиться по вулиці Грушевського. Це колишня пожежна вишка. В радянський період справжню міську ратушу розібрали, вона стояла на площі Ринок. Тепер ратушею називають ось таку красиву вежу.
Ратуша в м.Рава-Руська
Герб міста на фасаді ратуші
Ратуша і будинок колишнього староства
Міська рада
Центральна площа. Тут чогось досі стоїть радянський монумент
Римо-католицький костел Св. Йосипа звела польська шляхта у 1770-1775 р.р. Освятили храм тільки аж в 1843 р. З приходом совітів у костелі відкрився продовольчий склад. В 1989 р. храм повернули віруючим.
Костел Св. Йосифа (1775 р.)