Ходорів – Приозерне (Псари) – 2018
Четвер, 12 Липня 2018, 14:08В Ходорові я побував двічі. Перший раз по дорозі у Старий Розділ, другий у Приозерне. І двічі проїздом. Тому на оглядини всього міста часу не було. Встиг побачити і відзняти тільки палац Любомирських, він знаходиться поруч з вокзалом.
Палац Любомирських у м. Ходорів
В 1932-1933 князь Євген Любомирський звів у Ходорові двоповерховий палац. Будинок зберігся до наших днів в хорошому стані. Зараз там корпус міської лікарні. Навколо палацу старий парк.
З іншого боку
У Приозерному (до 1968 р. село називалось Псари) Рогатинського р-ну Івано-Франківської обл. розташований маєток графа Станіслава Рея. Палац споруджений у 1880-1882 р.р. в еклектичному стилі. Будівля з баштами, високими скатами, чотириярусною вежею нагадує замок. Кожен фасад прикрашений оригінальною ліпниною. Оточував садибу ландшафтний парк, засаджений модринами, кленами, дубами, магноліями, липами і ясенами.
Садиба Рея у с. Приозерному (Псарах)
Реї володіли палацом до 1939 р. Під час Другої світової війни у маєтку почергово дислокувались німецькі та радянські війська. Начебто тоді палац було розграбовано, а його інтер’єри знищено. Після війни навіжені совіти влаштували у палаці свинарник, а потім відділення психіатричної лікарні. З 1955 р. в садибі проживали студенти Рогатинського зооветеринарного технікуму. За часів незалежності чиновники віддали палац Свято-Успенському жіночому монастирю УПЦ КП, а в 2008 р. церковники продали за безцінь пам’ятку архітектури національного значення приватній особі.
Тильна сторона
Садиба наглухо заросла двометровою кропивою, чагарником і молодими деревами. Мені прийшлось буквально продиратись через ті зарослі.
Каплиця і вежа палацу
Ліпнина
Вхід
Мозаїчна підлога у холі
Дерев’яні сходи ведуть на другий поверх
Напівовальна каплиця
На першому поверсі була вітальня, їдальня та зимовий сад
Коридор другого поверху
Кімната
Знищене міжповерхове перекриття
У вежі