Щирець – Кліцько – Комарно – Переможне – Тулиголове – 2018
П’ятниця, 29 Червня 2018, 22:07Минулої неділі об’їхав кавалок Городоцького та Пустомитівського районів Львівської області. Відшукав там з десяток цікавих пам’яток архітектури. Про кожну з них в Інтернеті є достатньо інформації (історичні відомості, опис споруди і т.д.), тому повторювати це все нема сенсу, нижче публікую лише фоторозповідь з найбільш вдалими світлинами.
Того дня погода не дуже сприяла фотографуванню, небо хмарилося, періодично накрапав дощ. Проте картинки вийшли досить непогані. Бездзеркальна камера Sony NEX-5N, на відміну від моєї допотопної «мильниці» Sony Cyber-Shot DSC-S40, справді творить дива…
Костел Святого Станіслава (1553 р.) у Щирці
Перша зупинка – Щирець на Пустомитівщині, в давнину невеличке місто з Маґдебурським правом. Тут поряд один від одного розташовані два храми – оборонний костел Св. Станіслава 1553 р. (див. вгорі) і Троїцька церква XVI ст.
Дошка на дзвіниці костелу
Скульптури біля дзвіниці
Церква Св. Трійці (XVI ст.)
Другий пункт на маршруті – с.Кліцько, Городоцького р-ну. Асфальту в селі нема, і мабуть не було ніколи, зате в центрі, на пагорбі стоїть дерев’яна церква 1603-го року побудови!
Церква Успіння Пресвятої Богородиці (1603 р.) і дзвіниця
Вид з іншої сторони. На задньому плані новозбудована церква
Вхід і зруб
Далі про м.Комарно. Сюди заїхав подивитись на розкішний костел, дерев’яну церкву та придорожній пам’ятник.
Придорожній пам’ятник (1663 р.) у м.Комарно
На пам’ятнику висічено напис латиною «MEA MORS TUA VITA» по одному слову на кожній з чотирьох граней постаменту. Перекладається як «Моя смерть твоє життя». Починати читання можна з різних сторін, з іншої буде «TUA VITA MEA MORS» – «Твоє життя моя смерть». Що це означає і хто встановив пам’ятник достеменно невідомо. Там ще є дати 1663 і 1641.
Костел Різдва Пр. Богородиці (1656-1658 рр.) у м.Комарно
Фасад костелу Різдва Богородиці оздоблений пілястрами коринфського ордеру, симетричними нішами із скульптурами святих. Дуже гарно! Під карнизами, по всьому периметру влаштовані бійниці, значить, костел міг виконувати оборонну функцію.
Центральний фасад костелу
Фронтон із святими
Пілястри коринфського ордеру
Скульптури святих у нішах першого ярусу
Скульптури святих у нішах другого ярусу
Бічний вхід
Тильна сторона костелу
Ще одна пам’ятка м.Комарно дерев’яна церква Архістратига Михаїла 1754 р.
Михайлівська церква
Храм і дзвіниця
Дзвіниця
Зруб
Поруч знаходиться мурована однойменна церква (1910 р.)
Потім заїхав у с.Переможне глянути на чудернацький костел.
Костел Найсвятішої Діви Марії Королеви Ангелів і Св. Станіслава (1936-1940 рр.)
Зараз тут церква Покрови Пр. Богородиці
Останнім пунктом моєї подорожі було с.Тулиголове з палацом Балі та костелом Св. Дороти.
Костел Св. Дороти (1600 р.), сьогодні церква Покрови
За селом у старому парку сховався двоповерховий палац шляхетного роду Балі.
Палац Балі (1898-1899 рр.) у с.Тулиголове
Будівля зведена у стилі французького неоренесансу. Стіни прикрашені ліпниною. Повсюди герби. Неймовірно красивий палац. А недоумкуваті комуняки взяли й перетворили цю красоту на тублікарню. Багато років тут перебували хворі з відкритою формою туберкульозу. Зі слів сторожа, недавно лікарню закрили, нібито через брак коштів. Хворих кудись перевели. Зараз крім охоронників на території бувшого маєтку Балів немає нікого. У мене була нагода зайти в палац (сторожі якраз заносили всередину якийсь хлам), але я не ризикнув, бо знаю що таке мікобактерії туберкульозу і як довго вони здатні виживати у сирих приміщеннях.
Таблиця на стіні
Балкон
Бічна сторона
Флігель біля палацу
Каплиця-усипальниця Балів на старому цвинтарі